Życie Kawałek po Kawałku
Życie Kawałek po Kawałku
Życie Kawałek po Kawałku
Pogadajmy!

SP5RK Radek

Adres email:

sp5rk@kawalek.eu


QTH: 

KO02MG58AT


QRZ Callbook: 

http://qrz.pl/callbook.asp?f_domena=SP5RK


QRZ Mapa:

http://qrz.pl/mapa_big.asp?lat=52.299686089813356&lng=21.04170709848404&zoom=16


QTH Mapa lokatorów: 

http://ostol.pl/mapa-qth-lokatorow?qth=KO02MH&from=Warszawa&t=roadmap


Sprzęt:

  • Z chęci posiadania DMR-owego radia przewoźnego i po bardzo pozytywnych doświadczeniach z moim pierwszym przewoźnym radiem krótkofalarskim-  ICom’em ID5100, nabyłem w grudniu 2018 r. używane przez Kolegę Krótkofalowca z SP1 (znaku nie pomnę) radio przewoźne Hytera MD785G. Na początku mojej przygody z tym radiem zainstalowałem je wraz z kolejną – drugą – anteną 2 m/70 cm w samochodzie. Po kompletnym i w pełni funkcjonalnym oprogramowaniu jej przy wydatnej pomocy Kolegi SQ9JDO oraz Jacentego SP5TA pełniła swoją rolę- radia DMR-owego w moim samochodzie. Biorąc pod uwagę, że posiada ona GPS była również dawcą ramek do systemu aprs.fi (po odpowiednim skonfigurowaniu tego systemu do otrzymywania ramek z Hytery – a nie z chińskiego AT868). W ostatnim czasie, tak od lutego 2019 r. radio to przeniosłem do mieszkania tworząc w nim instalację – na chwilę obecną tylko parapetową, do używania tejże Hytery w zaciszu domowym. Po przeanalizowaniu warunków antenowych przez Kolegę Zbyszka SQ5ZG i zestrojeniu jej z anteną parapetową – sprawuje się wyśmienicie. Nie wykluczam (bo zostawiłem pełną instalację w samochodzie), że wróci ona do samochodu – albo będzie tam „gościem” podczas krótszych lub dłuższych wyjazdów. Ale na chwilę obecną cieszę się nią w zaciszu domowym – jak wspomniałem.
  • Drugim radiem DMR-owym uznanym za „radio Klubowe” jest posiadane przeze mnie od momentu sprzedaży GD77 – AnyTone D868. To radio posiada unikalne i bardzo lubiane przez Kolegów Krótkofalowców funkcje dostępu do wszystkich opcji konfiguracyjnych. Można w nim zmienić bardzo dużo rzeczy włącznie z podniesieniem jego wersji do kolejnej wersji wydanej przez producenta czyli podniesieniem firmwar-u do wersji radia AT D878 co skutkuje jeszcze większymi możliwościami konfiguracyjnymi włącznie z edycją i modyfikacją kodu źródłowego oprogramowania a tym samym podniesieniem jego wartości o kilkaset złotych jednym zabiegiem programistycznym- dzięki Koledze Klubowemu – Jerzemu SQ5AZQ – operacja ta na moim radiu przebiegła bez zastrzeżeń i od lutego 2019 r. mogę cieszyć się oprogramowaniem i możliwościami radia AT D878 w moim starym 😉 już i poczciwym AT D868. Radio to użytkuję do chwili obecnej i jest ono moim ekwipunkiem codziennym. Jest mocno spersonalizowane pod moje potrzeby a jednocześnie „trzymające standardy” które w Klubie tworzymy. Preferuje w nim pełne oprogramowanie Klubowe za którego wersjami – uwierzcie mi czasem trudno nadążyć dzięki Koledze Jacentemu SP5TA. Radio posiada GPS co czyni go szczególnie przydatnym w naszych Klubowych działaniach (i nie tylko- bo ramki zrzucane z niego mogą oglądać wszyscy – poprzez stronę aprs.fi). 
  • Pierwszym radiem DMR-owym Klubowym był również posiadany przeze mnie radiotelefon Radioddity GD77. Konstrukcję tę nabyłem w okolicach czerwca 2018 r. sprowadzając ją od naszych przyjaciół z dalekiego wschodu. W sumie uważam tę konstrukcję za udaną. Dwubandowe (2m i 70 cm) DMR-owe urządzenie sprawowało się bez większych zarzutów do samego końca użytkowania go  przeze mnie.  Dokupiłem do niego pełen komplet akcesoriów tj. oryginalny mikrofonogłośnik Radioddity, ładowarkę samochodową wydrukowaną i wykonaną przez Kolegę z Klubu, akcesoria rowerowe. Sprzęt ten nie miał z założenia producentów GPS-u – co go dyskwalifikowało w zastosowaniach do których w naszym Klubie chcieliśmy wykorzystywać taki sprzęt. Sprzedałem go poprzez olx – kolejnemu zadowolonemu użytkownikowi DMR-a wraz z kompletem w/w akcesoriów. 
  • Bez mała w tym samym czasie co Motorolę DP4801e nabyłem – kupując od Kolegi krótkofalowca z SP – Hotspot Jumbo. Jest to konstrukcja składająca się, w moim przypadku, z czterech elementów: radia uhf, vhf – w postaci płytki montowanej wspólnie z drugim elementem- maliną pi zero w trzecim elemencie- obudowie oraz czwartego elementu -anteny również vhf, uhf. Hotspot ten jest konstrukcją ogólnie uznana za bardzo udana i w 100% spełniającą swoje zadanie czyli … łączenie radiotelefonu z systemem DMR za pomocą łącza internetowego WiFi udostępnianego chociażby z telefonu komórkowego. Daje to w sumie pełen system (mający pewne ograniczenia) niemniej jednak dający się efektywnie używać i wykorzystywać do łączności do sieci brandmaister.network. I wszystko byłoby super gdyby nie to, że po krótkim w sumie czasie użytkowania owy hotspot odmówił posłuszeństwa, czyli przestał odbierać moje radio. Odsłuch z niego jest możliwy natomiast nadawać do sieci brandmaister.network – nie można. Winę za to ponosi moduł radiowy.  W planach mam zakup kolejnego takiego modułu i jego wymianę ponieważ już wielokrotnie zdarzyło mi się korzystać z dobrodziejstw tego urządzenia i w sumie jestem jego dużym zwolennikiem – szczególnie w miejscach, gdzie nie ma dostępu do przemienników DMR-owy. Wystarczy działający internet komórkowy, a jakie jest pokrycie sieci komórkowej chociażby w SP – wiemy wszyscy – i już mamy dostęp do sieci brandmaister.
  • Drugim moim radiem jest Motorola DP4801e – radio DMR-owe dwójkowe z aktywnym GPS-em, nabyte drogą kupna na bazarze „Na Kole” w Warszawie w okolicach maja 2018 r. Radio to w momencie zakupu nie posiadało ładowarki, którą dokupiłem osobno przy pomocy „zbiorowych zakupów Klubowych” od angielskiego dystrybutora Motoroli. Ładowarka ta jest oryginalną ładowarką z systemem ładowania i kondycjonawania baterii o nazwie IMPRES. Dwójkowa Motorolka d0 chwili obecnej jestem moim codziennym ekwipunkiem. Stale nasłuchuję na niej warszawskiego, dwójkowego przemiennika SR5W oraz w skanerze jako kanał poboczny bródnowskiej częstotliwości lokalnej 145.475 Mhz. Pomimo braku dwójkowych przemienników DMR-owych w Warszawie i okolicach (są tylko dwa czy trzy w Polsce) bardzo cenię sobie to radio za jego wyjątkowe – jak twierdzą moi rozmówcy brzmienie.  Tworzona jest z niego modulacja niepowtarzalna i jedyna dla radiotelefonów Motorola. Radio to wykorzystuję jeszcze w trakcie dalszych podróży jako główne radio do łączenia się poprzez hotspota prywatnego z naszą DMR-ową, Klubową grupą rozmowną 26055. Hotspot nabyłem w okresie porównywalnym do daty nabycia Motoroli i opiszę go powyżej.
  • Po krótkim czasie używania analogowego Wouxun-a zdecydowałem się na nabycie i zainstalowanie w samochodzie radia przewoźnego ICom ID5100. Jest to radio dwubandowe (2m, 70cm) D-Star-owe z odseparowaną od części zasadniczej radia „mordką” wyświetlająca nastawy oraz konfiguracje radia. Podłączenie tego radia wiązało się z koniecznością zainstalowania na samochodzie pierwszej anteny 2m/7ocm – co też uczyniłem. Radio posiada GPS wysyłający ramki do aprs.fi.  Niezaprzeczalne zalety cyfrowego systemu D-Star w połączeniu z funkcjonalnym i super wykonanym zestawem radiowym do dnia dzisiejszego znajdują się na wyposażeniu mojego samochodu i są codziennie używane. Z tego radia jestem bardzo zadowolony i nie planuję jego zmian czy modyfikacji w chwili obecnej. 
  • Pierwszym moim radiem krótkofalarskim był Wouxun KG-UV6D – analogowy duobander 2m/70cm – nabyty drogą kupna w okolicach końca 2017 roku . Na chwilę obecną jego status to: ZAGINIONY w bliżej nie znanych okolicznościach (dobrze go gdzieś schowałem i ZA SKARBY ŚWIATA nie wiem GDZIE!) do niego posiadałem oryginalny mikrofonogłośnik Wouxun oraz standardową ładowarkę biurkową Wouxun – również zaginione.  🙁